Na PARZYBRODZIE wystąpią:

KAMIL BREWIŃSKI
KIRSZENBAUM
KOZA
WOJCIECH DUNIN-KOZICKI
NATALIA MALEK
NINA MANEL
DAWID MATEUSZ
MELISA
JULEK PLOSKI
RÓŻA
RAFAŁ RUTKOWSKI
MARCIN SENDECKI
TITANIC SEA MOON
JAKUB WIŚNIEWSKI

KAMIL BREWIŃSKI (1984 r.) – poeta, redaktor. Autor książki poetyckiej „Clubbing”. Mieszka w Lublinie.





























KIRSZENBAUM jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Nic bardziej mylnego.









KOZA - (ur.2000) Raper, poeta i dramaturg, pochodzący z Raszyna. Debiutował w 2018 albumem "MYSTERY DUNGEON" nominowanym do kategorii albumu dziesięciolecia przez Gazetę Wyborczą. W 2021 ukazało się jego wydawnictwo "Niebo nad Berlinem" w kolaboracji z muzykiem jazzowym Kubą Więckiem. „AMOK”, czyli najnowszy, czwarty album Kozy (produkcja: Jordan), to nowoczesny trapowy epos, szalona medytacja okraszona grubym basem. Materiał został napisany specjalnie pod występy sceniczne - gwarantujemy dobrą zabawę!















WOJCIECH DUNIN-KOZICKI – poeta, publikował m.in. w „Akcencie”, „Odrze”, „Arteriach” , „eleWatorze” wydał dwie książki „Umysł na posyłki i wiersze na przechadzki”. Oraz „Układam kamienie, żeby łeżały równo” obecnie pracuje nad materiałem do nowej książki.











NATALIA MALEK – poetka, kuratorka wydarzeń literackich, tłumaczka. Autorka czterech książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” (2014), „Kord” (2017) i „Karapaks”. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021 oraz Nagrody im. Adama Włodka 2017. Nominowana także do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Kuratorka Spoken Word Festival Warsaw, międzynarodowego festiwalu poezji performatywnej, oraz Wierszy w mieście, europejskiego festiwalu poezji w przestrzeni publicznej. Współtwórczyni grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.























NINA MANEL – autorka „Transparty” (Biuro Literackie, 2019). Mieszka w Krakowie.













DAWID MATEUSZ – poeta, redaktor, animator życia literackiego. Autor debiutanckiej „Stacji wieży ciśnień” (2016), która otrzymała nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy poetycki debiut roku oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2017. Redaktor, między innymi almanachu Biura Literackiego „Połów 2018”, czy „Podręcznika naukowego dla onironautów” Roberta Rybickiego. Jego wiersze znalazły się w antologii „Zebrało się śliny” (Biuro Literackie 2016). Członek inicjatywy happenersko-literackiej Krakowska Szkoła Poezji. Tłumaczony między innymi na angielski, czeski, rumuński, węgierski, kataloński, ukraiński i litewski. Mieszka w Krakowie


MELISA to noiserockowe trio w składzie Mateusz Romanowski, Marcel Gawinecki oraz Antoni Zajączkowski. Grupa, we wcześniejszym składzie, była aktywna w latach 2014-2017 wydając dwa albumy, które spotkały się z ciepłym przyjęciem osób, które interesują się muzyką niezależną. Nie inaczej jest z tegorocznym, "Zasługuję na istnienie", który również zawiera pierwszy prawdziwy hit grupy. Utwór "Śnienie" znalazł się dzięki przychylności algorytmów na niesamowitej playliście, "Tylko Polski Rock" obok prawdziwych tuzów polskiej piosenki. Dzięki temu (w momencie pisania tego bio) odsłuchało go przez minimum 30 sekund 10 556 słuchaczy_ek. Zespół łączy agresywną, hałaśliwą muzykę z pogranicza hardcore'a, math-core'a i shoegaze'u ze społecznie zaangażowanymi tekstami dotykającymi kwestii takich jak samotność osób starszych czy oswajania nacjonalizmu przez polityczne centrum.







JULEK PLOSKI. Urodzony w 1998 roku w Warszawie, Julian Płoski narobił ostatnio dużo szumu na polskiej scenie eksperymentalnej. Mimo, że ma zaledwie 24 lata, może się już pochwalić m.in.: uczestnictwem w różnych rezydencjach, zagraniem kilkudziesięciu koncertów, w tym dwóch na Unsound, czy założeniem wydawnictwa glamour.label. Do tej pory Julek wydał: „Tesco”, „śpie” (wydany w czeskim labelu Gin&Platonic), „Human Sapiens Ep” (Pointless Geometry). Aktualnie pracuje nad swoim trzecim, epickim, orkiestrowym LP dla Orange Milk Records.





















RÓŻA to trio w składzie Małgorzata Penkalla, Szymon Lechowicz i Kamil Hordyniec. Twórcy znani są z grup Enchanted Hunters, Sorja Morja oraz Wilga, mieszkają i tworzą w Warszawie. Grupa zadebiutowała w kwietniu 2021 r. post-punkowym utworem „Oczy” wyprodukowanym wspólnie z Pawłem Krawczykiem z Hey. Piosenka zyskała rozgłos dzięki zdobyciu głównej nagrody w Konkursie Songwriterskim „Czekamy, czekamy” im. Roberta Brylewskiego. Latem 2021 roku Róża wystąpiła m.in. na Jarocin Festiwal 2021 oraz na Festiwalu Fama, gdzie zdobyła tytuł laureata. 4 lutego 2022 roku w dystrybucji Asfalt Distro ukazał się pierwszy album Róży – „Bu!”.





RAFAŁ RUTKOWSKI – ur. w 1988 roku. Poeta. Wiersze publikował w min. w: „Znaku”, „Odrze”,”Przekroju”, „Ricie Baum”, „Dwutygodniku”, „Opcjach”, „Arteriach”,”Odrze,”Akcencie”. Laureat projektu Połów 2014. Autor książek poetyckich: „Chodzę spać do rzeki” (Zeszyty Poetyckie 2015), za którą otrzymał wyróżnienie w XII Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” na najlepszy debiut poetycki roku oraz „Wywołuję siebie z ruin” (WBPiCAK 2018). W roku 2020 ukazała się trzecia książka autora „Moje oczy to ptaki” (WBPiCAK2020.) Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Laureat lubelskiej nagrody kulturalnej „Żurawie”. Prowadzi autorską księgarnie „Dosłowna” w Centrum Kultury w Lublinie w której cyklicznie organizuje spotkania autorskie z poetami jak i prozaikami.




MARCIN SENDECKI (1967) – poeta. Ostatnio wydał tom „Do stu” (WBPiCAK, 2020) i wybór wierszy Franciszka Karpińskiego „Rdza żelazo zmocuje” (PIW, 2021). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za książkę roku (2015), Nagrody „Odry” i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2017). W październiku ma odebrać Sielsiusa za „całokształt twórczości”. Mieszka w Warszawie.






















TITANIC SEA MOON rozpoczął działalność w 2017 roku. Pierwsze koncerty zespół zagrał w grudniu 2018 roku, a w wakacje 2019 nagrał materiał na pierwszą płytę „Exit nr 2020”. Została ona wydana na winylu i CD przez wydawnictwo Fonoradar Records. Członkowie zespołu wcześniej występowali w wielu zespołach m.in.: ewa braun, Guernica Y Luno, Wszystkie Wschody Słońca, Przyzwoitość, Shitface, Tornado Space Ship, Najprzyjemniejsi. Muzyka tria to psychodeliczny trans z elementami kraut oraz postrock.





JAKUB WIŚNIEWSKI; urodzony w 1990 roku muzyk, tekściarz, prozaik. Z wykształcenia filolog angielski i przekładoznawca, z zawodu technical writer. Wokalista, gitarzysta i autor piosenek postfolkowego duetu Kirszenbaum. Jako prozaik zaczynał od języka angielskiego opowiadaniem „Mrs. White’s Promise”, zwyciężając organizowany przez Instytut Filologii Angielskiej UJ konkurs, zwieńczony wydawnictwem „Obsessions. A Short Story Anthology” (Korporacja Ha!art, 2015). W języku polskim debiutował opowiadaniem „Ropa Hebronu” w kwartalniku „KONTENT”, a następnie publikował eseje, opowiadania i fragmenty powieści w takich miejscach jak „Wizje”, „Tlen Literacki”, „Stoner Polski”, „Popmoderna”, „Helikopter”, „Strona Czynna”, „Afront”, „Obszary Przepisane”, „Nowa Orgia Myśli” czy „Zupełnie Inny Świat”. Dwukrotny laureat pracowni „Pierwsza książka prozą” Biura Literackiego, w wyniku czego w styczniu 2022 ukazała się jego pierwsza powieść, „Myja” (Biuro Literackie, 2022).